Co to jest centrum obróbcze cnc i czym się różni od frezarki cnc?

Przy produkcji nastawionej na masowe wytwarzanie wysokiej jakości produktów, liczy się nie tylko precyzja, lecz także czas wykonania. Stąd też obserwowane jest coraz większe zainteresowanie centrami obróbczymi, które od kilkunastu lat zastępują standardowe frezarki CNC. Rozbudowane obrabiarki mogą wykonywać wiele procesów technologicznych automatycznie w jednym programie z użyciem wielu narzędzi,  mają także inne zalety, które ułatwią przygotowanie detali, jak na przykład automatyczna sonda pomiaru detalu i narzędzia.

Jedno urządzenie do szeregu zadań

Centrum obróbcze CNC z definicji jest maszyną do szybkiej i precyzyjnej obróbki skomplikowanych elementów. System umożliwia przygotowanie złożonych wzorów ze wszystkimi detalami zaplanowanymi w projekcie. To wielozadaniowa maszyna pozwalająca na wykonanie, frezowanie, otworów, rowków i wierceń.

Centrum obróbcze jest w stanie przeprowadzić wszystkie zaplanowane procesy jednocześnie. Maszyna wykorzystuje do pracy automatyczny magazyn narzędzi, dzięki  temu nie ma konieczności wstrzymywania procesu  obróbczego i wymiany narzędzi podczas pracy.

Urządzenie umożliwia obróbkę z dokładnością do setnych części milmetra. Wykonanie tak precyzyjnych detali jest możliwe także dzięki dużej sztywności maszyny i skutecznej amortyzacji drgań powstałych podczas pracy. Nowoczesne  sterowania w centrach obróbczych posiadają wiele zaawansowanych funkcji. Oprócz podstawowego zadania czyli kontrola nad pozycją i prędkością ruchów elementów wykonawczych maszyny i prędkością obrotową wrzeciona jest wiele elementów ułatwiających i usprawniających pracę operatora takich jak np: katalogowanie i edytowanie programów obróbczych, programowanie przy pomocy graficznych cykli, rozbudowaną tabelę narzędzi, symulację obróbki i wiele innych.

Frezarka CNC –  podobna, ale…

Frezarka CNC zasadą działania jest tożsama z centrum obróbczym, jednakże zasadnicza różnica polega na dwóch aspektach. Frezarki są maszynami zbudowanymi na prowadnicach ślizgowych o przekroju prostokątnym lub tzw. „jaskółczy ogon”. Stąd ze względu na zużywanie się prowadnic ich prędkości przejazdów są dużo niższe niż centrów obróbczych. Wpływa to pozytywnie na sztywność frezarki. Drugą kwestią jest wyposażenie zarówno standardowe jak i dodatkowe. O ile centra obróbcze zawsze mają szczelną obudowę chroniącą operatora przed wiórami i chłodziwem to frezarki mają budowę otwartą ( jedynie z osłoną stołu) lub półotwartą. Z tego względu sama obróbka jest wykonywana na relatywnie małych parametrach. Frezarki nie mają też magazynu narzędzi. Zasadniczą zaletą frezarki jest wrzeciono, które może mieć różne konfiguracje a przez to umożliwiać operacje albo niemożliwe albo bardzo trudne do wykonania na centrum obróbkowym: głowica kątowa, uniwersalna głowica skrętna w dwóch płaszczyznach czy trzpień umocowany w podtrzymce.

Reasumując frezarka to maszyna do prac prototypowych, narzędziowych i specjalistycznych.

Centrum obróbcze to maszyna dużo wydajniejsza, bardziej uniwersalna, znajdująca zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu i całkowicie zabezpieczająca operatora przed wpływem chłodziwa czy wiórami.

Wybierając jedno z nich, warto przede wszystkim zastanowić się, do czego urządzenie będzie wykorzystywane.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.