Tego nie wiesz o branży CNC – ciekawostki branżowe

maj 29, 2025 | Richo Polska

Gdy słyszymy „CNC”, zazwyczaj myślimy o przemysłowych frezarkach czy potężnych laserach tnących stal w zakładach produkcyjnych. Jednak technologia sterowania numerycznego to coś znacznie więcej. Maszyny CNC znajdują zastosowanie w zaskakująco wielu dziedzinach życia i przemysłu – od produkcji instrumentów muzycznych po eksplorację kosmosu.

Nietypowe zastosowania technologii CNC, które Cię zaskoczą
1. Produkcja gitar i instrumentów muzycznych

Niektóre z najbardziej precyzyjnych elementów gitar – jak gryf czy podstrunnica – powstają właśnie dzięki CNC. Dzięki temu każdy egzemplarz ma idealną geometrię, co przekłada się na lepszą intonację i komfort gry.

2. CNC w jubilerstwie i zegarmistrzostwie

Miniaturowe elementy w luksusowych zegarkach oraz unikalne wzory biżuterii powstają dzięki maszynom CNC. Precyzja cięcia i grawerowania jest kluczowa przy pracy z materiałami takimi jak złoto, platyna czy tytan.

3. Branża filmowa i teatralna

Scenografia złożona z precyzyjnie wyciętych elementów dekoracyjnych? CNC świetnie sprawdza się przy tworzeniu rekwizytów, modeli i tła dla filmów oraz przedstawień teatralnych.

4. Renowacja zabytków

Dzięki laserom czyszczącym CNC, możliwe jest bezkontaktowe usuwanie brudu, nalotu czy farby z delikatnych powierzchni rzeźb, tablic czy fasad zabytkowych budowli. Jest to o wiele bezpieczniejsze niż użycie tradycyjnych metod chemicznych.

5. Medycyna – implanty i protezy

Technologie CNC są wykorzystywane do tworzenia niestandardowych, spersonalizowanych implantów – np. stawu biodrowego, który idealnie odwzorowuje anatomię pacjenta.

6. Produkcja obuwia sportowego

Niewielu wie, że znane marki sportowe używają frezarek CNC do formowania elementów podeszwy i cholewek – dzięki temu buty lepiej dopasowują się do stopy.

7. CNC w kosmosie

NASA i inne agencje kosmiczne używają CNC do wytwarzania części do statków kosmicznych, satelitów i urządzeń badawczych. Materiały muszą być idealnie dopasowane i wytrzymałe na ekstremalne warunki.

Ciekawostka z Richo Polska

Firma Richo nie tylko oferuje standardowe lasery tnące, ale także specjalistyczne maszyny czyszczące laserowo, które dzięki precyzji sterowania numerycznego pozwalają na renowację i obróbkę w najbardziej wymagających warunkach – bez kontaktu z powierzchnią.