Automat tokarski

Co to jest automat tokarski i czym się różni od tokarki cnc?

Mimo że określenia takie jak „automat tokarski” i „tokarka” często używane są zamiennie, różnice między tymi urządzeniami nie są tak subtelne, jak mogłoby się wydawać. Warto zatem wyjaśnić, czym tak naprawdę jest automat tokarski i co odróżnia go od „zwykłej” tokarki CNC.

Tokarka do obróbki z pręta

Automaty tokarskie są używane podczas obróbki z materiału prętowego w produkcji masowej. Każde z tych urządzeń jest wyposażone w układ CNC, pozwalający na mikrometrową korekcję narzędzi oraz zapisywanie w pamięci różnych programów, co skraca czas pracy i jest znacznie wygodniejsze, niż obsługiwanie automatów starego typu ze sterowaniem krzywkowym. Do cech charakterystycznych współczesnych automatów należą kasety narzędziowe (również na elementy obrotowe), oraz tzw. suporty krzyżowe, które mocuje się na wrzecienniku. Podczas obróbki, współpracują one z wrzecionem głównym automatu. Biorąc pod uwagę wymienione wyżej cechy, często dzieli się te urządzenia na trzy grupy: z głowicą rewolwerową i suportami krzyżowymi,  z głowicą rewolwerową  i kasetami narzędziowymi oraz na typ z kasetami narzędziowymi i suportami krzyżowymi. Najbardziej popularną klasyfikacją jest jednak podział automatów tokarskich pod względem liczby wrzecion.

Automaty jednowrzecionowe i wielowrzecionowe

Automaty tokarskie jednowrzecionowe mogą występować w wariancie rewolwerowym (krótkiego toczenia) oraz wzdłużne (długiego toczenia). W tych pierwszych, odcinek pręta, który poddawany jest obróbce, wsuwa się od razu na całą długość toczenia. W tych drugich zaś, pręt, oprócz ruchu obrotowego, wykonuje również ruch wzdłużny, dzięki czemu możliwe jest skrawanie. Jednowrzecionowe automaty tokarskie różnią się liczbą osi sterowanych numerycznie i potrafią obrabiać materiał dwoma głowicami równocześnie. Z kolei automaty wielowrzecionowe mogą wykonywać obróbkę z większą wydajnością, dzięki łożyskowaniu wrzecion przedmiotowych w bębnie integrującym.

Tokarka tokarce nierówna

Nowoczesne tokarki to z kolei urządzenia, które powinny cechować się wielozadaniowością, np. obrabiać zarówno otwory gładkie, jak i gwintowane, wycięcia na wpusty czy proste lub ukośne płaszczyzny. Chodzi o to, by podczas jednej operacji roboczej wykonać zarówno toczenia, jak i wiercenia oraz frezowania. W produkcji tokarek wielonarzędziowych (uchwytowych i kłowych) duży nacisk kładzie się na indywidualne potrzeby użytkownika. Klasyfikacja tokarek jest bardzo bogata, poczynając od położenia osi wrzeciona (tokarki pionowe lub poziome), poprzez dodatki do wrzeciona głównego (konik, wrzeciono przechwytujące) i liczbę głowic rewolwerowych. Zawsze gdy zastanawiamy się, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas lepszy, warto skonsultować się z fachowcami w branży.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.