Co można robić na frezarce cnc?
Proces frezowania CNC kojarzy się przede wszystkim z wysoce precyzyjną obróbką metali. Warto jednak podkreślić, że proces ten jest tak naprawdę niesamowicie wszechstronny i uniwersalny. Dlatego frezarki CNC wykorzystywane są do produkcji części w wielu różnych branżach.
Jakie jest główne narzędzie obróbcze we frezarce?
Za główną pracę odpowiada frez. Aby nadać obrabianemu elementowi odpowiedni kształt, frez przesuwa się względem niego ruchem obrotowym. Przedmiot jest przez cały czas nieruchomy, utrzymywany np. w imadle lub specjalnym uchwycie.
Frezarka CNC, oprócz frezowania, doskonale sprawdzi się również w przypadku wiercenia, grawerowania i wycinania. Maszyna umożliwia pracę z takimi materiałami, jak:
- metale (najbardziej popularne)
- ceramika,
- szkło,
- drewno,
- elastomery,
- tworzywa sztuczne.
W jakich branżach wykorzystuje się frezarki CNC i do czego są wykorzystywane?
Dzięki swemu uniwersalnemu zastosowaniu, frezarki wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, zaczynając od branży motoryzacyjnej po branżę lotniczą, budowlaną czy medyczną. Pozwalają na obrabianie przedmiotów o dużych gabarytach, tworzenie części ze skomplikowanymi rowkami, tłoczników, itp. O frezarkach cnc można mówić zarówno w kontekście wytwarzania prototypów, jak ich wielkoseryjnej produkcji złożonych, unikatowych elementów. Dlatego maszyn tych używa się m.in.:
- do produkcji precyzyjnych narzędzi medycznych,
- przy projektach budowlanych, zwłaszcza tych niestandardowych,
- wytwarzania urządzeń eklektycznych,
- w telekomunikacji do opracowywania różnego rodzaju sprzętu,
- w procesie tworzenia środków transportu.
Jakie są rodzaje frezarek i co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej maszyny?
Występuje kilka wariantów frezarek. Można je podzielić ze względu na liczbę wrzecion (jednowrzecionowe, wielowrzecionowe) oraz ze względu na lokalizację wrzeciona (górnowrzecionowe z wrzecionem umieszczonym nad stołem roboczym oraz dolnowrzecionowe, w których wrzeciono umieszczone jest pod stołem).
Podczas wyboru frezarki, należy należy zwrócić uwagę na tzw. sztywność konstrukcji. To od niej zależy tłumienie drgań w trakcie pracy i zapobieganie ewentualnym błędom lub przesunięciom podczas obrabiania, a to z kolei rzutuje na jakość i precyzję tworzonych elementów. Wysokiej jakości, dobrze skonstruowana frezarka CNC, nawet pracując nieustannie przez wiele godzin, powinna tworzyć identyczne produkty.
Istotne są również parametry takie jak: rozmiar i ładowność stołu, przesuwy w osiach X, Y, Z, posuw roboczy i przyspieszony, odległość między końcówką wrzeciona a powierzchnią stołu, metoda zmiany narzędzia czy typ napędu wrzeciona.
Dla profesjonalistów rekomendujemy wybór 5-osiowego centrum obróbczego. Umożliwia ono frezowanie, gwintowanie, wiercenie oraz wytyczania z wielu stron, bez potrzeby przezbrajania. Jest to nie tylko dużo wygodniejsze, ale też w znacznym stopniu automatyzuje cały proces produkcji.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!