Tokarz cnc – czym się zajmuje?

Tokarz CNC, a właściwie operator tokarki CNC to zawód, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Umiejętności specjalistyczne, które musi taki operator posiadać, gwarantują mu zazwyczaj całkiem atrakcyjne zarobki i korzystne warunki pracy. Mimo to, zapotrzebowanie na to stanowisko jest wciąż bardzo wysokie, najprawdopodobniej z uwagi na środowisko pracy tokarza. Czym tak naprawdę musi się zajmować tokarz cnc i na jakie warunki pracy może liczyć?

Na czym polega praca tokarza cnc?

Tokarz CNC jest zazwyczaj ogólnie operatorem maszyn sterowanych numerycznie, służących do obróbki metali i towrzyw sztucznych w procesach: toczenia (tokarki cnc), frezowania (frezarki cnc) czy szlifowania (szlifierki cnc). Praca obrabiarek cnc, musi być wykonywana pod czujnym okiem ich operatora, co daje gwarancję skuteczności i prezycji wykonania.

Do obowiązków operatora maszyn cnc, należy ich:- kalibracja,- mocowanie,- konserwacja,oraz- sporządzanie norm określających, jak przeprowadzić obróbkę konkretnym urządzeniem,- programowanie maszyn cnc,- sporządzanie dokumentacji.Oprócz tego, operatorzy cnc muszą bezwzględnie przestrzegać wszelkich norm jakościowych dotyczących obrabianych elementów i dbać o bezpieczeństwo pracy.

Czy praca tokarza cnc jest trudna?Środowiskiem pracy zarówno tokarza jak i operatorów cnc ogólnie, są zazwyczaj duże zakłady, hale produkcyjne lub warsztaty. W takich warunkach jest zwykle bardzo głośno i panuje podwyższona temperatura. Dlatego sama praca prowadzi do wysokiego zmęczenia, a nawet zagrożenia dla zdrowia. Istotne więc jest bezwzględne przestrzeganie zasad i norm odnoszących się do bezpieczeństwa prac, np. zakładanie odzieży ochronnej. Oprócz tego, tokarz cnc jest narażony na długotrwałe stanie, częste schylanie się i dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Osoba, która trudni się pracą operatora cnc, powinna mieć nie tylko wiedzę techniczną z zakresu obsługi maszyn sterowanych numerycznie, ale też sprawnie obsługiwać komputer, być dokładna i staranna.

Jakie kwalifikacje powinien posiadać tokarz cnc?

Od kandydatów na stanowisko tokarza cnc zazwyczaj wymaga się wykształcenia zawodowego kierunkowego oraz umiejętności czytania rysunku technicznego.Te są możliwe do uzyskania po ukończeniu szkoły zawodowej w zawodzie operatora obrabiarek skrawających, o specjalnościach: tokarz lub frezer. Na rynku dostępne są także odpowiednie kursy przygotowujące do wykonywania zawodu tokarza cnc. Ich ukończenie uprawnia uczestników do podjęcia pracy w omawianym zawodzie.

Na jakie zarobki może liczyć tokarz/operator cnc?

Na ostateczne zarobki operatora cnc wpływa kilka zmiennych. Przede wszystkim należą do nich:- wielkość zatrudniającej go firmy,- kwalifikacje operatora,- staż pracy,- województwo,- wykształcenie.

Według portali branżowych, średnia roczna pensja Młodszego Specjalisty pozwoli m.in. na zakup dobrego samochodu czy wakacji All Inclusive dla 5-osobowej rodziny na Bali. Zarobki Specjalistów i Starszych Specjalistów prezentują się jeszcze bardziej optymistycznie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.