Obróbka CNC

Czym jest CNC? Na czym polega obróbka skrawaniem?

Obróbka CNC

Obróbka CNC do metalu

Układ CNC, czyli sterowanie obrabiarkami z wykorzystaniem komputera

Frezarka, szlifierka, oraz tokarka – to właśnie te maszyny wykorzystywane są najczęściej wszędzie tam, gdzie obróbka skrawaniem, metalu czy tworzyw sztucznych jest konieczna. Aby proces ten za każdym razem przebiegał maksymalnie wydajnie, wykorzystuje się obecnie zaawansowane rozwiązania, a wśród nich CNC, czyli sterowanie urządzeniami numerycznymi za pomocą komputera.
Układy CNC (po angielsku rozwinięcie tego skrótowca brzmi: Computerized Numercial Control) cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością przede wszystkim ze względu na fakt, iż maszyny w nie wyposażone są zdolne dokonywać sprawnej i precyzyjnej obróbki na wysokim poziomie powtarzalności niezależnie od tego, jaki kształt ma zostać uzyskany. Jeśli zaś chodzi o sam proces działania obrabiarek CNC, należy wspomnieć, że przebiega ono trzyetapowo, z czego pierwszy polega na stworzeniu projektu przedmiotu, drugim jest utworzenie planu sterowania maszyn w celu umożliwienia im jego wykonania, trzecim zaś – uzyskanie zamierzonego wyrobu.


Rodzaje układów CNC stosowane obecnie w maszynach

Jak można się łatwo domyślić, w dzisiejszych czasach układ sterowania CNC występuje w kilku (a konkretnie w trzech) wersjach: punktowej, odcinkowej oraz kształtowej. Pierwsza z nich umożliwia umieszczenie określonego narzędzia w dokładnie takiej pozycji w stosunku do przedmiotu, która jest niezbędna. Układ odcinkowy pozwala natomiast narzędziom poruszać się po wybranym torze z wybraną prędkością. Sterowanie kształtowe natomiast sprawdza się tam, gdzie konieczna jest realizacja konkretnego ruchu (np. po skosie).

Główne zalety korzystania z maszyn CNC

Kontrolowanie pracy maszyn wyposażonych w układ CNC nie jest skomplikowane, ponieważ wykonywanie tej czynności ułatwia tzw. interfejs, powstały właśnie po to, aby dana osoba mogła łatwo panować nad obrabiarką. W praktyce oznacza to, że operatorzy frezarek, oraz tokarek najnowszej generacji w sprawny sposób są w stanie dokonać m.in. zmiany parametrów obróbki, dokonać modyfikacji układu współrzędnych czy na bieżąco nadzorować efekty pracy wspomnianych urządzeń.
Warto pamiętać o tym, że nie każdy może odpowiadać za operowanie obrabiarkami CNC, ponieważ bez posiadania ku temu odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia mogłyby one stanowić poważne zagrożenie dla otoczenia. Dlatego konieczne jest nabycie niezbędnych uprawnień poprzez wzięcie udziału w specjalistycznych szkoleniach. Wiele osób decyduje się wziąć w nich udział poprzez zainwestowanie własnych środków pieniężnych, inne zaś kierowane są na nie przez swoich pracodawców.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.