Jak zostać operatorem cnc? Jakie wymagania należy spełnić?
Operator maszyn CNC to osoba, która potrafi obsługiwać urządzenia sterowane numerycznie. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom operator może pracować na najróżniejszych obrabiarkach: frezarkach, tokarkach, pionowych centrach obróbczych itd. Czy warto zostać operatorem maszyn CNC?
Praca operatora CNC – podstawowe informacje
Maszyny sterowane numerycznie stają się coraz popularniejsze. Dzięki nim możliwe jest kształtowanie bardzo skomplikowanych części, komponentów do maszyn czy elementów wykorzystywanych w medycynie. Wraz z rozwojem branży i wdrażaniem coraz nowocześniejszych technologii niezbędne jest, by osoba, która chce zostać operatorem CNC, cały czas doskonaliła swoje umiejętności.
Służą temu specjalne kursy, kończące się egzaminami, w których część teoretyczna łączy się z częścią praktyczną. Mimo że operator CNC najwięcej nauczy się prawdopodobnie w danym miejscu pracy, dobrze jeśli wcześniej miał okazję przetestować swoją wiedzę w praktyce, nawet jeśli kurs oferował tylko kilka godzin obsługi konkretnych maszyn.
Nie mniej ważna jest umiejętność obsługi komputera. CNC to również programowanie maszyn, znajomość parametrów obróbczych, wprowadzanie korekt. Nie da się opanować tych umiejętności bez solidnej znajomości komputera.
Kursy dla operatora CNC
To zazwyczaj porcja zaawansowanej wiedzy, obejmującej takie zagadnienia, jak: uruchamianie maszyny, kontrolowanie procesu obróbki, mocowanie obrabianych przedmiotów, nauka tworzenia szkiców, monitorowanie efektywności urządzeń, a także sposoby ich konserwacji i dbania o dobry stan techniczny maszyn.
W branży przydają się też inne umiejętności, których raczej nie można zdobyć podczas kursu. Mowa o dokładności, skrupulatności, cierpliwości, zdolnościach analitycznych, ale też potrzebie nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Tylko w ten sposób nie wypada się z obiegu i nadąża za dynamicznie postępującymi zmianami.
Operator CNC – praca, jaką może wykonywać
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że praca operatora CNC to przyszłościowy zawód. Tego typu umiejętności są bardzo pożądane na rynku pracy i wiele wskazuje na to, że sytuacja w najbliższym czasie się nie zmieni.
Operator CNC może pracować w zakładzie produkcyjnym, warsztacie, w firmie, która świadczy usługi skrawania, frezowania, obróbki elektroerozyjnej itp. Mimo trudnych warunków (np. konieczności przebywania w głośnych halach), wynagrodzenie na takim stanowisku zazwyczaj jest zadowalające, a sama praca przynosi sporo satysfakcji.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!