Postprocesor cnc - co to jest?

Postprocesor cnc – co to jest?

Postprocesor CNC to coś, co pozwala przejść z etapu koncepcji i projektu do jego realizacji. Jego zadaniem jest konwersja standardowego formatu na kod, który „zrozumie” dana maszyna do obróbki CNC.

Postprocesor CNC – podstawowe informacje

Postprocesor to rodzaj oprogramowania, konwertującego ścieżki narzędzia utworzone w systemie CAM na programy NC, które mogą być odczytywane przez sterowniki maszyn CNC. Pozwala to na przesuwanie narzędzi skrawających zgodnie z projektem w bezpieczny i przewidywalny sposób.

Większość systemów CAM zaprojektowano w taki sposób, aby były niezależne od konkretnej maszyny. Dane z systemu CAM mają postać plików, zawierających wszystkie niezbędne informacje do przesuwania narzędzi skrawających wzdłuż zaprogramowanych ścieżek. W jaki sposób ruch narzędzia przekłada się na ruch maszyny? To właśnie miejsce, w którym potrzebny jest postprocesor. Odczytuje on dane ze wspomnianych już, niezależnych

Dobry postprocesor CNC – czyli jaki?

Postprocesor powinien brać pod uwagę kinematykę obrabiarki, zwłaszcza osi obrotowych w maszynach 5-osiowych.  Osie te mogą być przymocowane do stołu roboczego, wrzeciona lub w jednym i drugim miejscu. Konfiguracja tych osi wpływa na przetwarzanie danych z systemu CAM.

Dobry postprocesor musi być zatem przystosowany do specyfiki maszyny, musi również wykorzystywać wszystkie funkcje kontrolera, aby efektywnie „pracować”. Trudno przecenić jego znaczenie dla prawidłowego przebiegu całego procesu obróbki.  To właśnie dzięki niemu można uniknąć zniszczenia sprzętu, długich cykli pracy, obrażeń pracowników, a także elementów o niskiej jakości, z których nie będzie żadnego pożytku.

Skąd wziąć postprocesor CNC?

Każda maszyna CNC ma swój własny, unikalny „język”, dlatego nie istnieje jeden uniwersalny postprocesor, który pasowałby do wszystkich urządzeń. W tej kwestii najlepiej zwrócić się do firmy, od której kupiło się program CAM – dzięki temu zyskuje się pewność, że postprocesor będzie jak najlepiej dopasowany i odpowie konkretnym potrzebom produkcyjnym.

Istnieją również firmy zewnętrzne, które zajmują się tworzeniem postprocesorów, ale ich wybór to już ostateczność, którą warto rozważyć wtedy, gdy np. firma, od której kupiliśmy program CAM, przestała istnieć. Postprocesory można też tworzyć samodzielnie, wykorzystując zaawansowane programy, ale do tego potrzebna jest fachowa wiedza z tej dziedziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.