Technologia cnc - co można produkować?

Technologia cnc – co można produkować? Nieskończone możliwości maszyn cnc!

Oblicze przemysłu nieustannie się zmienia. Wykorzystywanie technologii CNC na szeroką skalę pozwoliło zrewolucjonizować niejedną branżę. Obecnie trudno wyobrazić sobie przemysł lotniczy, medyczny czy samochodowy bez urządzeń sterowanych numerycznie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że współcześnie maszyny CNC dają człowiekowi nieskończone możliwości tworzenia…

Krótka historia maszyn CNC

Początkowo obróbka była wykonywana manualnie, a jej efekty były dalekie od perfekcji. W latach 50. ubiegłego stulecia zaprojektowano pierwszą frezarkę opartą o technologię CNC, a dokładnie w 1957 roku do urzędu patentowego złożono wniosek o zarejestrowanie sterowanego silnikiem urządzenia do pozycjonowania obrabiarki. Ta data wyznacza początek historii technologii CNC.

Dziś urządzenia sterowane numerycznie oferują niesamowite możliwości. Dzięki nim możliwa jest produkcja niezwykle skomplikowanych elementów i ich serii w bardzo krótkim czasie, bez ryzyka błędu ludzkiego. CNC pozwala lepiej wykorzystać materiał, zaoszczędzić pieniądze i popchnąć rozwój najróżniejszych biznesów w stronę przyszłości.

Jakie materiały można obrabiać z wykorzystaniem technologii CNC?

Jest wiele rodzajów materiałów podlegających obróbce CNC. Po pierwsze, są to najróżniejsze metale, żeliwo, stal, ale też miedź czy aluminium. Po drugie, obrabiać można też drewno i produkty drewnopochodne. Na liście znajdują się również tworzywa sztuczne, szkło, ceramika, a także wyroby z celulozy.

Procesy związane z technologią CNC to m.in. toczenie, frezowanie, wiercenie, wycinanie, gięcie, wiercenie, a także różne metody obróbki termicznej (najczęściej z wykorzystaniem laserów CNC). Dzięki tak szerokim możliwościom, technologia jest wykorzystywana w najróżniejszych branżach, od meblarstwa, przez przemysł wytwórczy, lotnictwo, motoryzację, jubilerstwo, a nawet reklamę.

Co można stworzyć dzięki maszynom CNC?

Technologia pozwala m.in. na prototypowanie, bez względu na to, czy końcową część procesu wykona maszyna CNC, czy powstanie ona w innym procesie. Jest niezbędna we wszelkich zakładach produkcyjnych, w których powstają np. produkty wykonane z cienkich blach. Pozwala na tworzenie części i komponentów w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i na produkcję elektroniki użytkowej.

Z technologii CNC korzysta sektor wojskowy, a także medycyna – instrumenty chirurgiczne, ortezy czy implanty wymagają podczas tworzenia niezwykłej precyzji. Powstają też w efekcie bardzo indywidualnych projektów, których realizacja nie byłaby możliwa bez zaawansowanych technologicznie maszyn CNC.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.