Jakie centrum obróbcze? Sprawdź, w co warto zainwestować

Centra obróbcze to wyspecjalizowane urządzenia, które w jednym cyklu pracy mogą wykonywać różnorakie operacje. Zwiększa to efektywność każdego przedsiębiorstwa, pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i tworzyć elementy o wysokiej precyzji oraz świetnej jakości!

Centra obróbcze – jaka prowadnica?

Od połączeń prowadnicowych w obrabiarkach oczekuje się dużej trwałości, braku ruchu drgającego, odporności na zużycie i dużej sztywności. Podstawowa klasyfikacja obejmuje podział na prowadnice ślizgowe i toczne – warto znać cechy każdej z nich, zanim dokonamy wyboru danej obrabiarki.

Prowadnica ślizgowa będzie doskonałym wyborem dla przedsiębiorców, którym zależy na stabilności, tłumieniu drgań, uzyskaniu dużej dokładności pozycjonowania i zdolności przenoszenia dużych obciążeń, a także na trwałości.

Z kolei prowadnice toczne charakteryzują się małymi oporami ruchu, wysoką powtarzalnością pozycjonowania w obu kierunkach przesuwu, brakiem nagrzewania i niewystępowaniem zjawiska stick-slip. Wadą może być nieco mniejsza trwałość czy konieczność stosowania dokładnej ochrony przed zanieczyszczeniami.

Centra obróbcze – ile osi?

Bezkonkurencyjne w tym względzie wydają się centra obróbcze 5-osiowe, które maksymalnie skracają czas potrzebny do precyzyjnej obróbki elementów. Podczas jednego cyklu pracy możliwe jest wielostronne opracowywanie przedmiotu bez konieczności zmiany jego położenia. 3-osiowa frezarka wymaga przezbrojeń, co znacznie wydłuża cały proces i wymaga większego zaangażowania.

Oczywiście, wiele zależy od specyfiki danej branży i rodzaju przygotowywanych elementów. Do obrabiania materiałów o wysokiej twardości rekomendujemy również centra ER-VMC, umożliwiające wysokowydajne i dokładne frezowanie skomplikowanych detali o dużych gabarytach.

Dodatkowe wyposażenie

Warto wspomnieć, że profesjonalne centra obróbcze powinny występować w kilku wariantach, tak by można było dopasować parametry urządzenia do potrzeb klienta. Kupujący mogą wybierać centra z prowadnicami liniowymi i ślizgowymi, wyłącznie liniowymi lub tylko ślizgowymi i dopasować większość parametrów, związanych np. z powierzchnią stołu roboczego czy maksymalną ładownością.

Oferowane przez nas maszyny są dostępne z poziomym magazynem narzędzi, liczącym 16 lub 20 pozycji, bądź pionowym magazynem z ramieniem o pojemności od 24 do 40 narzędzi. Wybierając dodatkowe akcesoria, można zadbać o możliwość automatycznego pomiaru długości narzędzia, przenośnik wiórów czy klimatyzator szafy sterowniczej.

 

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami!

Zapraszamy na nasz Facebook

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.