Obróbka tokarska – na czym polega?

Toczenie to jedna z najpopularniejszych odmian obróbki skrawaniem.  Polega na usunięciu warstwy materiału z elementu metalowego, by nadać mu pożądany kształt. Współcześnie do tego procesu wykorzystywane są tokarki CNC z łożem płaskim lub skośnym. Jak krok po kroku wygląda obróbka tokarska?

Obróbka tokarska CNC – precyzja i automatyka

Cały proces pozornie wydaje się bardzo prosty: metalowy element, wymagający obróbki, zostaje wprawiony w ruch obrotowy, a nóż tokarski, poruszający się w sposób liniowy, skrawa powierzchnię elementu, zgodnie z założeniami projektu. W ten sposób można obrabiać zarówno powierzchnie zewnętrzne, jak i wewnętrzne przedmiotów o kształcie bryły obrotowej.

Wyobraźmy sobie jednak, że metalowy element musi być przycięty z najwyższą precyzją albo że potrzebujemy setek lub tysięcy identycznych elementów. Co wtedy? Manualna obróbka tokarska nie sprostałaby tym wymaganiom w obecnych czasach. Dlatego od kilku lat do precyzyjnej obróbki wykorzystuje się zautomatyzowane tokarki CNC, które – by działać – nie potrzebują tak szerokiej ingerencji człowieka, a zatem ograniczone zostaje ryzyko tzw. błędu ludzkiego.

Proces wspomagany komputerowo

Wyszkolony operator, zanim rozpocznie obróbkę tokarską, programuje komputer zgodnie z założeniami projektu. Później tylko obserwuje cały proces i, w razie potrzeby, wprowadza zmiany w panelu sterowania, np. koryguje parametry obróbki albo aktualizuje dane narzędzia. Praca jest wykonywana z najwyższą precyzją, w sposób cykliczny, co skraca czas przygotowania elementów i  sprzyja wielkoseryjnej produkcji.

Poza oszczędnością czasu, wzrasta bezpieczeństwo pracowników, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z pracującymi częściami tokarki. Obróbka tokarska jest potrzebna w wielu branżach: motoryzacyjnej, rolniczej, medycznej czy lotniczej. Komponenty maszyn lub urządzeń muszą być wykonane z troską o najdrobniejszy detal, a to wszystko jest w stanie zagwarantować właśnie toczenie wspomagane komputerowo.

Tokarki z łożem płaskim lub skośnym

Te dwie odmiany maszyn do obróbki tokarskiej dają szerokie spektrum możliwości. Są dynamiczne, wszechstronne można je konfigurować na wiele sposobów i uzupełniać dodatkowymi elementami, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa.
Najczęściej przy zakupie małej tokarki wybór na tokarkę z łożem skośnym, a przy zakupie ciężkiej z łożem płaskim. Nie jest to reguła. Warto porównać ergonomię pracy, możliwości wyposażenia dodatkowego, przestrzeń zajmowaną na hali produkcyjnej, sztywność i precyzję, łatwość oczyszczania przestrzeni roboczej, cenę.

Firmy skoncentrowane na produkcji wielkoseryjnej mogą również wybrać automat tokarski prętowy, który jest w stanie wykonywać dwie operacje równocześnie. Urządzenia do obróbki tokarskiej są bezustannie unowocześniane, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby firm, w których precyzja i automatyka mają fundamentalne znaczenie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.