Szlifierka do metalu – jaką wybrać?
Szlifierka do metalu jest w przemyśle obróbczym jednym z podstawowych urządzeń. To dzięki niej eliminujemy wszelkie niedoskonałości materiału, a także zyskujemy wysoką jakość powierzchni oraz dokładność wymiarów. Wybierając szlifierkę do metalu, musimy wziąć pod uwagę specyfikę naszej produkcji, parametry szlifierki, a przede wszystkim to, jakie elementy zamierzamy poddawać obróbce.
Szlifierka do płaszczyzn sprawdzi się przy obróbce płaskich powierzchni
Jak nietrudno się domyślić, szlifierka do płaszczyzn będzie doskonałym wyborem w tych przedsiębiorstwach, które skupiają się na obróbce płaskich powierzchni. Urządzenie to z najwyższą precyzją oszlifuje nawet niewielkie elementy. Choć z pozoru może się wydawać, że zabieg ten nie ma aż tak fundamentalnego znaczenia, w praktyce okazuje się, że od profesjonalnego wygładzenia materiału zależy nie tylko funkcjonalność tworzonych konstrukcji, a przede wszystkim ich trwałość, bezawaryjność i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Szlifierka do płaszczyzn, tak jak inne urządzenia tego typu, obrabia za pomocą obracającej się ściernicy. Ruch wykonuje również metalowy przedmiot obrabiany, który może być zamontowany na stole magnetycznym lub próżniowym. Dzięki takiej technice, proces przebiega szybko, sprawnie i dokładnie.
Do powierzchni cylindrycznych wybierz szlifierkę do wałków
Kolejnym typem urządzenia do obróbki metalu jest szlifierka do wałków. Może występować w dwóch wariantach – manualnym lub sterowanym numerycznie. Maszyna oparta na rozwiązaniach tradycyjnych sprawdzi się tam, gdzie prowadzona jest produkcja jednostkowa. Do bardziej zaawansowanych działań – na przykład produkcji podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego czy oprzyrządowania technologicznego (np. narzędziownie) – rekomenduje się wybór szlifierek numerycznych. Współczesne szlifierki do wałków wykorzystują smarowanie hydrostatyczne prowadnic, dzięki czemu zjawisko tarcia zostaje ograniczone do minimum. Szlifierki do wałków będą odpowiednie, jeśli wykańczamy powierzchnie cylindryczne zewnętrzne i czołowe, a także otwory osiowe w elementach obrotowych.
Szlifierki (nie tylko) do otworów
Przegląd szlifierek zamykają urządzenia wyspecjalizowane w obróbce powierzchni bocznej i dna otworów. Znajdą swoje zastosowanie podczas produkcji części do maszyn oraz w przemyśle motoryzacyjnym lub energetycznym. Podczas pracy, obrotowe wrzeciono wykonuje ruch wokół własnej osi oraz wokół osi otworu. Urządzenia występują w różnych wariantach. W zależności od indywidualnych potrzeb, można dopasować takie parametry, jak zakres szlifowania, średnica pokrywy głowicy roboczej czy maksymalna długość przedmiotu obrabianego.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!