Jak działa tokarka ze skośnym łożem? Zastosowanie urządzenia w praktyce
Wśród wielu typu klasyfikacji tokarek jednym z najpopularniejszych jest ten związany z rodzajem łoża. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na płaskie, czy skośne, proces obróbki będzie się różnił. Dziś omówimy tokarki z łożem skośnym – dla kogo taka maszyna będzie najlepszym wyborem?
Czego powinniśmy oczekiwać od tokarki?
Nowoczesne tokarki to maszyny wielofunkcyjne. Dzięki nim możliwa jest obróbka najróżniejszych kształtów, np. otworów gładkich i gwintowanych, wycięć na wpusty i pióra, otworów ukośnych, wpustów spiralnych, okienek, wyżłobień czy otworów głębokich. Współcześnie wykonanie tych wszystkich czynności możliwe jest w jednym zamocowaniu przedmiotu obrabianego.
Atutem tokarek wyposażonych w skośne łoże jest dynamika ruchów, dobra sztywność i dokładność pozycjonowania. Posiadają one wiele możliwości konfigurowania, dzięki czemu nawet wysoce specjalistyczne przedsiębiorstwa będą mogły dopasować parametry urządzenia do swoich potrzeb. W naszej firmie oferujemy tokarki wyposażone w napędzane narzędzia lub bez, a także z napędzanymi narzędziami i dodatkową, sterowaną numerycznie osią Y.
Konstrukcja tokarek z łożem skośnym
Proponowane przez nas urządzenia posiadają solidny, jednoczęściowy korpus, gwarantujący sztywność i stabilność obróbki. Łoże, ustawione pod kątem 30 lub 45 stopni, gwarantuje doskonałą ergonomię pracy i wygodne odprowadzanie wiórów bezpośrednio poza przestrzeń obróbczą maszyny.
Układ przekazania napędu na osie został zaprojektowany w taki sposób, aby minimalizować luzy nawrotne i odkształcenia, co przekłada się na wzrost dokładności całego procesu. Wysokiej jakości prowadnice zapewniają szybkie przejazdy robocze oraz minimalne tarcie. Prędkość przejazdu w oferowanych przez nas tokarkach to 30 m/min. w osiach X, Z i Y.
Kto powinien wybrać tokarkę z łożem skośnym?
Podsumowując, tokarka z łożem skośnym to przede wszystkim: wysoka dokładność obróbki, zredukowane do minimum wibracje podczas skrawania, łatwe odprowadzanie wiórów oraz wysoki stopień automatyzacji pracy.
Opisane maszyny są bardzo zaawansowane technologicznie, sprawdzą się zatem podczas produkcji seryjnej oraz wszędzie tam, gdzie liczy się dynamika i wiele możliwości konfiguracji jednego urządzenia. Wysoce precyzyjna i wydajna obrabiarka jest wykorzystywana na przykład w przemyśle lotniczym, naftowym, do produkcji części samochodowych czy komponentów medycznych.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!