Co oznacza CNC

Co oznacza cnc? Czym się charakteryzują maszyny do obróbki cnc?

CNC to skrót od angielskiego Computerized Numerical Control. Oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych i umożliwia dowolne zaprogramowanie maszyn takich jak tokarka czy frezarka. Czym charakteryzuje się ta technologia i do czego jest wykorzystywana?

Obrabiarki CNC – jak działają?

Maszyny do obróbki CNC zaczęły się pojawiać w latach 70. ubiegłego wieku. Ich przewaga nad urządzeniami konwencjonalnymi jest ogromna – cały proces obróbki zostaje tu zautomatyzowany, a wszystkie ruchome elementy obrabiarki są na bieżąco korygowane i wracają do wcześniej zaprogramowanego położenia. Każda maszyna CNC jest wyposażona m.in. w specjalny nośnik i przetwornik danych oraz napędy, sterujące osią przesuwu i wrzeciona.

Korzystanie z maszyn CNC ogranicza zaangażowanie pracowników i minimalizuje ryzyko ludzkiego błędu. Cały proces przebiega więc bezpiecznie, dużo szybciej, a co najważniejsze – z perfekcyjną wręcz precyzją. Dzięki temu maszyny sterowane numerycznie mogą być wykorzystywane do tworzenia bardzo skomplikowanych elementów, np. części samochodowych czy komponentów stosowanych w medycynie. Precyzja i większa wydajność decydują o wielkiej popularności takich urządzeń na rynku i wypieraniu ich konwencjonalnych odpowiedników.

Głowice narzędziowe i uchwyty przedmiotu obrabianego w maszynach CNC

Mimo że budowa obrabiarek CNC to z pewnością temat na znacznie dłuższy artykuł, warto zasygnalizować charakterystyczne elementy konstrukcyjne takich maszyn. Na pewno będą to automaty służące do wymiany narzędzi – głowice rewolwerowe lub magazyny narzędzi.

Pierwsze z nich są najczęściej spotykane w tokarkach CNC, a cały proces ustawiania odpowiedniego narzędzia w położeniu roboczym to kwestia sekundy. Magazyny narzędziowe są stosowane we frezarkach CNC, a za wymianę odpowiada tu specjalny chwytak.

Uchwyty z kolei są potrzebne do tego, by prawidłowo zamocować obrabiany element podczas obróbki. Od jego stabilności zależy finalnie jakość całego procesu, jest to więc niezwykle ważny element maszyny. W tokarkach występują najczęściej uchwyty szczękowe lub zaciskowe i tarcze tokarskie, a we frezarkach – uchwyty szczękowe.

Napędy w obrabiarkach CNC

W obrabiarkach sterowanych numerycznie wyróżniamy napęd główny i napędy posuwów. Zadaniem napędów jest sterowanie pozycją i prędkością silników napędowych.

W kwestii napędu posuwów również spotykamy się z kilkoma grupami. Możemy wyróżnić napęd tradycyjny, napęd z elektronakrętką i nieruchomą śrubą oraz napęd liniowy z silnikiem elektrycznym.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.