Co powinien wiedzieć operator cnc?

Co powinien wiedzieć operator cnc? Zapraszamy do lektury!

Praca operatora CNC polega na obsłudze maszyn sterowanych numerycznie – tokarek, frezarek, szlifierek itd. Wymaga dokładności, odpowiedzialności oraz posiadania kwalifikacji, możliwych do zdobycia np. podczas specjalnych kursów.

Operator CNC – jakie kwalifikacje musi mieć?

Zaczynając od podstaw, pracodawcy od kandydatów na takie stanowisko wymagają najczęściej technicznego wykształcenia (automatyka i robotyka, budowa maszyn i pokrewne) i sprawnej obsługi komputera. Dodatkowo niezbędne jest ukończenie specjalnego kursu operatora CNC, podczas którego zdobywa się szczegółowe kwalifikacje związane z obsługą urządzeń wyposażonych w sterowniki popularnych firm, takich jak Fanuc, Siemens czy Heidenhain.

Tak naprawdę kurs jest w tym wszystkim najważniejszy – osoba, która chce pracować jako operator CNC, nie musi mieć wykształcenia wyższego ani nawet doświadczenia w branży. Wszystkiego można się nauczyć w konkretnym przedsiębiorstwie.

Kurs operatora CNC – czego można się spodziewać?

Osoba, która chciałaby zostać operatorem urządzeń sterowanych numerycznie, musi przyswoić zagadnienia teoretyczne i praktyczne. Tematy obejmują zazwyczaj: interpretację rysunków technicznych, obróbkę elementu na podstawie dokumentacji czy wykorzystywanie narzędzi. Dobry kurs powinien dać możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, przy obsłudze tokarek, frezarek i innych maszyn CNC.

Po ukończeniu kursu operator nie powinien mieć problemu z: rozróżnieniem części każdej z maszyn, dobraniem odpowiedniego wyposażenia czy narzędzi, a także z korektą ewentualnych nieprawidłowości. Co ważne, praca w takiej branży wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji – to, co jeszcze kilka lat temu mogło uchodzić za nowoczesne, dziś bardzo często wydaje się przestarzałe. Maszyny CNC  ewoluują wraz z rozwojem technologii i trzeba mieć tego świadomość.

W jakich branżach można pracować jako operator CNC?

To pytanie, na które można odpowiedzieć w bardzo szeroki sposób. Urządzenia sterowane numerycznie są wykorzystywane w wielu najróżniejszych branżach. Dzięki nim powstają skomplikowane komponenty do maszyn i produkowane są elementy potrzebne w medycynie. Trudno też wyobrazić sobie bez nich współczesny przemysł lotniczy, górnictwo czy sektor budowlany.

Obok tego urządzenia CNC spotyka się w przemyśle meblarskim, reklamowym, a nawet odzieżowym. Jak widać, zyskując kwalifikacje operatora, możemy próbować swoich sił w wielu przedsiębiorstwach. Nic nie wskazuje też na to, by w najbliższym czasie miało się coś zmienić i zawód operatora maszyn CNC przestanie być potrzebny. Wręcz przeciwnie – prognozy są bardzo optymistyczne!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.