Co powinien wiedzieć operator cnc?

Co powinien wiedzieć operator cnc?

Operator CNC to jedno z częściej poszukiwanych na rynku pracy stanowisk. Osoba, która je zajmuje, potrafi obsługiwać maszyny sterowane numerycznie, czyli tokarki, frezarki, centra obróbcze itd. Tym razem zdradzamy tajniki zawodu, czyli piszemy, jak zostać operatorem CNC i z czym taka praca się wiąże!

Co powinien wiedzieć operator CNC?

Niezbędne kwalifikacje do wykonywania zawodu operatora CNC można zebrać na różnorakich kursach. Tradycyjnie sama teoria nie wystarczy – potrzebne są godziny praktyki, czyli obsługi konkretnych maszyn CNC.

Jaka wiedza jest niezbędna na tym stanowisku? Operator CNC powinien czytać rysunki techniczne i znać specyfikę nadzorowanych zadań. Do jego zadań należy również ustawianie sprzętu, kalibracja maszyn, a także sprawdzanie, czy powstające w toku pracy elementy mają parametry odpowiadające wcześniejszym założeniom. Jeśli nie, operator powinien umieć wprowadzić niezbędne korekty.

Inne zadania operatora CNC

Poza nadzorowaniem pracy maszyn CNC, osoby zajmujące to stanowisko muszą też znać się na samych urządzeniach, to znaczy umieć je serwisować, przeprowadzać diagnostykę i dbać o nie w taki sposób, by mogły pracować bezpiecznie i bezawaryjnie. Oczywiście, bardziej skomplikowane usterki zgłaszane są najczęściej do serwisu, ale podstawowe dbanie o dobrą kondycję tokarek czy frezarek CNC należy do obowiązków operatora.

Dodatkowe cechy, które mogą przydać się w tej pracy, to uważność, szczegółowość, dobra znajomość komputera, a także umiejętności matematyczne. Dobry operator CNC powinien też być nastawiony na ciągły rozwój – branża CNC rozwija się dynamicznie, a ten, kto nie śledzi zmian, nie będzie miał szans w starciu z konkurencją.

Czy operator CNC musi mieć ukończone studia? Odpowiedź brzmi: nie, choć tytuł inżyniera może być pomocny. Dla pracodawców liczy się przede wszystkim doświadczenie i chęć nauki. Umiejętności operator zdobywa podczas obsługi maszyn CNC, więc im więcej godzin spędzi w halach z tokarkami czy frezarkami – tym lepiej. Często jednak pracodawcy zatrudniają osoby bez doświadczenia, przekonani, że praktykę nowy pracownik zdobędzie na miejscu.

Operator CNC a programista

Teoretycznie to dwa różne zawody. Programista CNC jest odpowiedzialny za programowanie maszyn, operator – za nadzorowanie obróbki. W praktyce jednak te funkcje można połączyć – wiele firm oferuje kursy wprowadzające zarówno w tajniki jednej, jak i drugiej pracy.

Branża CNC jest przyszłościowa – technologia cały czas się rozwija, powstają coraz doskonalsze i lepsze maszyny, które świetnie sobie radzą z najtrudniejszymi zadaniami. Jeśli więc ktoś zastanawia się nad zawodem operatora CNC i chce się w tym kierunku doskonalić – nie powinien raczej mieć trudności ze znalezieniem pracy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.