Jak zostać programistą cnc?

Jak zostać programistą cnc? Jakie trzeba mieć wykształcenie? Wyjaśniamy krok po kroku.

Jak zostać programistą CNC? To jedno z częściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane obróbką skrawaniem. Branża rozwija się w dynamiczny sposób i wiele wskazuje na to, że zarówno operatorzy, jak i programiści, z łatwością znajdą swoje miejsce na rynku pracy.

Programista CNC – wymagania

Mimo że zagadnienia związane z programowaniem maszyn CNC mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dość skomplikowane, tak naprawdę do ich poznania wystarczy ukończenie wartościowego kursu. Takie kursy są organizowane w większości dużych miast, a przy ich wyborze najlepiej kierować się programem. Im więcej godzin praktycznych zakłada, tym lepiej dla przyszłego pracownika.

Istnieją również studia, obejmujące swoim zakresem programowanie urządzeń CNC. Należy do nich m.in. kierunek automatyka i robotyka. Tu jednak warto pamiętać, że zdobytą w czasie studiów teorię trzeba będzie solidnie rozwinąć w praktyce.

Poza studiami lub kursami dla programisty CNC ważne są ogólne umiejętności techniczne, doskonała znajomość obsługi komputera, a także chęć, by bezustannie podnosić swoje kompetencje i się doszkalać, bo zmiany w branży CNC postępują naprawdę szybko!

Kursy programisty CNC

Czego można się spodziewać, rozpoczynając kurs dla programistów CNC? Jego celem jest przede wszystkim uczenie podstaw programowania procesów obróbczych,  weryfikowanie poprawności programu czy przygotowanie stanowiska pracy dla operatora CNC.

Przykładowe „przedmioty” na kursach dla programistów CNC to m.in. podstawy geometryczne, wprowadzenie do obsługi wirtualnego sterownika maszyn CNC czy tworzenie programów w oparciu o znormalizowany język zapisu poleceń dla urządzeń CNC (G-code). Oprócz tego kursanci zgłębiają podstawy rysunku technicznego w obróbce skrawaniem, dokumentację techniczną czy parametry skrawania. Zdobytą wiedzę przekładają następnie na tokarki czy frezarki CNC.

Programista CNC a operator CNC

Są to dwa różne stanowiska, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jedna osoba szkoliła się zarówno w jednym, jak i drugim zakresie. Zintegrowanie wiedzy programisty z umiejętnościami operatora może być atutem na rynku pracy i decydować o przewadze nad konkurencją.

Programista jest odpowiedzialny za zaprogramowanie i poprawne skonfigurowanie pracy na maszynach CNC, operator natomiast jest odpowiedzialny za cały proces wykonania obróbki. To, które z tych zadań będzie bliższe przyszłemu pracownikowi branży CNC, weryfikuje najczęściej praktyka.

Swoje umiejętności programista CNC może poszerzać w firmach zajmujących się obróbką skrawaniem, a także oferujących maszyny dla różnych gałęzi przemysłu. Często zdarza się tak, że klienci, kupując frezarkę czy tokarkę CNC, mają możliwość szkolenia z podstaw jej programowania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.