Skróc cnc - co oznacza?

Skróc cnc – co oznacza? Wyjaśniamy podstawy podstaw!

Bardzo często poruszamy bardziej zaawansowane zagadnienia branży CNC. Tym razem jednak postanowiliśmy wrócić do absolutnych podstaw i przypomnieć, co kryje się za skrótem CNC, dlaczego budzi on tak wielkie emocje i jak branża wyglądała zanim te trzy litery zmieniły jej oblicze.

Co znaczy CNC?

CNC to skrót od angielskiego Computerized Numerical Control, oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Urządzenia te – na przykład tokarki czy frezarki – są wyposażone w zaawansowany komputer. Dzięki niemu zaplanowane prace obróbkowe można wykonać z dużo większą dokładnością i w znacznie krótszym czasie niż w przypadku „tradycyjnych” maszyn.

Jak CNC wygląda w praktyce? Wszystko składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest faza projektowa, wykorzystująca program zewnętrzny (CAD/CAM), a kolejnym – przełożenie założeń projektu na „język” danej maszyny z użyciem postprocesora. Dopiero po takim przygotowaniu obróbka CNC staje się możliwa.

Jak nietrudno się domyślić, potrzebujemy tutaj wsparcia programisty CNC (który potrafi korzystać z programów i tworzyć w nich projekty) oraz operatora CNC, który czuwa nad przebiegiem pracy i ewentualnie koryguje założenia projektu.

Dlaczego obróbka CNC jest tak popularna?

Początki CNC datuje się już na XIX stulecie, ale dopiero 100 lat później nastąpił największy skok technologiczny. Pierwsze centrum obróbkowe zaprezentowano w latach 50. XX wieku. Od tego momentu trwa nieustanny rozwój maszyn CNC, tak by mogły one sprostać coraz bardziej skomplikowanym zadaniom.

Korzyści? Tak jak już wspomnieliśmy, zyskujemy tu przede wszystkim czas – obróbka CNC odbywa się szybciej i sprawniej. Nie ryzykujemy bezpieczeństwa pracowników, nie marnujemy też materiałów, bo maszyny działają w taki sposób, by nie zużywać go bez potrzeby. Możemy wykonywać bardzo skomplikowane części, których nie dałoby się wykonać w sposób manualny, możemy bez problemu rozpocząć produkcję seryjną i w obrębie jednej maszyny przeprowadzać wiele skomplikowanych operacji.

Obróbka konwencjonalna a obróbka CNC

Zanim maszyny CNC zrobiły tak zawrotną karierę, obróbka wykonywana była tylko ręcznie. Dziś konwencjonalne metody sprawdzają się w mało wymagających gałęziach przemysłu, ale wymagają dużo większego zaangażowania. Ręczne ustawianie parametrów czy ich późniejsze sprawdzanie z założeniami projektu jest wykonywane bez wsparcia komputerowego, a co za tym idzie – obarczone możliwością błędu.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że maszyny CNC przyczyniły się do technologicznej rewolucji, która wciąż trwa!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.