laser, wycinarka laserowa, morn, richo, ciecie blach

Jak działają lasery cnc? Wszystko na temat laserów przemysłowych

Lasery CNC to urządzenia niezwykle precyzyjne i bezpieczne. Nic dziwnego, że wykorzystywane są coraz częściej w różnych gałęziach przemysłu. Technologia pozwala na wykonywanie skomplikowanych cięć na różnych rodzajach powierzchni. Jak to możliwe?

Zasada działania laserów CNC

Urządzenia są sterowane komputerowo. Operator steruje głowicą emitującą wiązkę lasera – energia, którą ta głowica wytwarza, skupia się na wybranym fragmencie materiału. Cięcie możliwe jest dzięki jednemu z trzech procesów: topieniu, topieniu i jednoczesnym odparowywaniu oraz topieniu i spalaniu materiału.

Jednocześnie do wiązki lasera dopływa gaz techniczny, reagujący np. z żelazem, i przyspieszający proces obróbki. Pozwala on również na usunięcie z wyciętych szczelin pozostałości materiału. Finalnie obróbka przebiega w „czysty” sposób, materiał się nie marnuje, a dokładność cięcia dochodzi do 0,1 mm!

Co się dzieje po zakończeniu cięcia laserem?

W przypadku obróbki z użyciem innych narzędzi często po wycięciu określonych kształtów wymagana jest dodatkowa praca, np. szlifowanie nierówności. Cięcie wykonane laserem CNC nie wymaga dodatkowej ingerencji – jest gładkie, równe i o takiej głębokości, jaką ustalono na początku. Wiązka lasera oddziałuje w konkretnym miejscu, pozostawiając inne fragmenty nietknięte – nie ma więc ryzyka, że materiał się odkształci lub zniszczy.

Obróbka elementów stalowych jest więc najefektywniejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem pracy z takim materiałem. Współcześnie znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach: laserem CNC można ciąć rury, profile, wykorzystywać jego właściwości do przygotowywania niewielkich i skomplikowanych części, a także do prac artystycznych, np. związanych z dekorowaniem wnętrz, tworzeniem misternie nacinanych bram itp.

Z czego jest zbudowany laser CNC?

Nowoczesne lasery CNC to solidne maszyny złożone m.in. ze źródła emitującego wiązkę, głowicy laserowej, precyzyjnych korpusów, stołu wymiennego, agregatu chłodzenia, reduktora, napędu, listew, prowadnic, regulatora ciśnienia tlenu i skrzyni narzędziowej. Są intuicyjne w obsłudze – przykładowe parametry cięcia dla różnych materiałów są od razu zapisane w systemie i można z nich łatwo skorzystać.

Inwestycja w laser CNC bez wątpienia pomoże rozszerzyć profil działalności, przyspieszyć tempo pracy i zaoszczędzić pieniądze. Warto dodać, że wiązka lasera nie zużywa się, nie zmienia swoich rozmiarów, a to zapewnia produkcję seryjną na najwyższym poziomie. Jest to też bezpieczna i mająca niewielki wpływ na środowisko odmiana obróbki.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.