laser, wycinarka laserowa, morn, richo, ciecie blach

Jakie zastosowanie mają lasery przemysłowe?

Cięcie laserowe to jedna z najnowocześniejszych metod obróbki. Współcześnie trudno wyobrazić sobie wiele gałęzi przemysłu bez lasera, który wyróżnia się precyzją, minimalnym wpływem na środowisko i pozwala oszczędzić czas. Jakie dokładnie zastosowanie mają lasery przemysłowe?

Od blachy do mebli i dekoracji – zastosowanie lasera przemysłowego jest naprawdę szerokie!

Tworzenie konstrukcji metalowych, części samochodowych, narzędzi, okrętów, pociągów, znaków drogowych, medali, płyn ozdobnych, dekoracji wnętrzarskich… Trudno tak naprawdę opisać wszystkie zastosowania lasera w przemyśle. Wynika to z jego doskonałych właściwości, które naprawdę ułatwiają pracę i pozwalają szybko wykonać to, czego nie bylibyśmy w stanie wykonać z taką samą dokładnością ręcznie.

Lasery współpracują z najróżniejszymi materiałami: stalą, aluminium, szkłem, drewnem, ceramiką, tworzywami sztucznymi… Wiązka światła laserowego skupia się na wybranym miejscu, pozostawiając powierzchnię wokół nietkniętą, dlatego nie trzeba się obawiać, że podczas precyzyjnej obróbki coś się uszkodzi lub odkształci. Ważne jest też to, że wszystkie detale, żłobienia i wgłębienia są gładko wykończone, bez zadziorów czy chropowatości. Dzięki tym cechom laser jest po prostu uniwersalnym narzędziem w wielu gałęziach przemysłu!

Gdzie jeszcze przydaje się laser?

Często gdy słyszymy o cięciu laserowym, wyobrażamy sobie ciężkie konstrukcje, wielkie arkusze blachy czy żłobienie w metalowych częściach. Tymczasem z efektem pracy laserów przemysłowych spotykamy się na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Laser można wykorzystywać do tworzenia billboardów reklamowych, odznak czy płyt pamiątkowych. Może się przydać do tworzenia metalowych oprawek okularów lub kunsztownych ozdób dla domu, np. osłon na grzejniki z ażurowym wzorem. Służy do obróbki szafek i regałów, tak samo jak do wyrobów artystycznych z drewna lub metalu. Większość z nas z całą pewnością ma w swoim otoczeniu przedmiot lub przedmioty, które zostały wykonane dzięki możliwościom lasera przemysłowego!

Sukces pisany… laserem

Podsumujmy, dlaczego zastosowanie laserów jest tak szerokie. Cięcia wykonywane z ich użyciem są niezwykle precyzyjne. Można wykonać milion części lub przedmiotów z dokładnie takim samym wzorem, żłobieniem czy o identycznym kształcie. Po drugie, lasery współpracują z wieloma materiałami i radzą sobie z różnymi grubościami. Po trzecie, podczas ich używania nie powstaje tyle odpadów (walor ekonomiczny!), a sam proces jest bezpieczny i nie wymaga bezpośredniej ingerencji operatora. Po czwarte, laser nie zużywa się tak, jak inne narzędzia.

Jeśli zatem czujesz, że Twoje przedsiębiorstwo stoi w miejscu, produkcja jest mało efektywna i zbyt wiele kosztuje – zastanów się, czy laser nie jest tym, co pomogłoby rozwinąć ci skrzydła.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.