Jak wygląda praca operatora cnc? Sprawdź
Operator CNC to z pewnością jeden z przyszłościowych zawodów. Wymaga odpowiednich umiejętności i kwalifikacji, ale z uwagi na szybko rozwijającą się branżę związaną z maszynami wyposażonymi w układ sterowania numerycznego dla takich osób znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu.
Czym zajmuje się operator CNC?
To osoba nadzorująca cały proces obróbki. Tokarki czy frezarki pracujące w oparciu o technologię CNC z jednej strony nie wymagają bezpośredniej ingerencji operatora – pracują niejako same, zgodnie z określonymi parametrami, dzięki czemu proces może przebiegać z niezwykłą precyzją i wyeliminowane zostaje ryzyko ludzkiego błędu. Z drugiej jednak strony nad wszystkim musi czuwać doświadczona osoba – czyli operator CNC.
Powinien on radzić sobie nie tylko z maszynami CNC, ale znać też tajniki tradycyjnych, ręcznych obrabiarek. Dodatkowo, musi znać się na materiałach poddawanych toczeniu czy frezowaniu, wiedzieć, jak programować (a nierzadko i serwisować) urządzenia oraz potrafić odczytywać rysunki techniczne. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą obróbki, przygotowano specjalne kursy.
Kurs operatora CNC
Powinien składać się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Oferta kursów jest zróżnicowana, ale podstawowy zakres wiedzy i umiejętności obejmuje zazwyczaj takie zagadnienia, jak: rysunek techniczny w obróbce skrawaniem (odczytywanie dokumentacji technicznej, ćwiczenia z prostymi rysunkami technicznymi, ćwiczenia na symulatorze, pisanie programów na toczenie), tokarstwo (materiały wykorzystywane do produkcji narzędzi skrawających, układ współrzędnych przedmiotu obrabianego, sposoby dobierania parametrów technologicznych obróbki) i podobnie – frezarstwo.
Dodatkowo, kursanci powinni odbyć część praktyczną przy różnych obrabiarkach, gdzie nauczą się m.in., jak frezować z użyciem narzędzi napędzanych, wiercić, toczyć gwinty, jak programować procesy obróbki, dokonywać pomiaru narzędzi itd.
Jak zostać operatorem CNC?
Część przedsiębiorstw poszukujących operatorów CNC wymaga oczywiście doświadczenia, ale niektóre firmy zapewniają szkolenie od podstaw na miejscu. Najważniejsze umiejętności, których oczekuje się od kandydatów, to: umiejętność obsługi maszyn CNC, interpretowania rysunków technicznych oraz znajomość programowania CAD/CAM.
Są one niezbędne, by konfigurować maszyny CNC, wykonywać ewentualne korekty błędów, sprawdzać obszar roboczy, na bieżąco kontrolować prace, ustawiać narzędzia i wykonywać diagnostykę urządzeń, będących nierzadko podstawą funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!