Co potrafi frezarka cnc?

Co potrafi frezarka cnc? Zobacz sam!

Frezarka CNC to jedna z ważniejszych maszyn w profesjonalnym przemyśle obróbczym. Pozwala na obróbkę zarówno powierzchni płaskich, jak i bardziej skomplikowanych, np. kół zębatych. Co jeszcze warto wiedzieć o frezarkach CNC?

Narzędzie obróbcze we frezarce

Główne narzędzie obróbcze to frez. Przesuwa się on względem obrabianego elementu ruchem obrotowym, skrawając i nadając mu odpowiedni kształt – zgodny z założeniami projektu. Pod wieloma względami frezarki są podobne do tokarek, ale zasada działania jest tu inna: o ile w tokarkach obrabiany przedmiot obraca się, o tyle we frezarkach pozostaje on nieruchomy – jest utrzymywany np. w imadle lub specjalnym uchwycie.

Maszyny nadają się do wiercenia, grawerowania, wycinania i frezowania. Współpracują z różnymi materiałami, są niezwykle użyteczne w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki nim można np. tworzyć części ze skomplikowanymi rowkami, obrabiać przedmioty o dużych gabarytach, tłoczniki itp. Frezarki CNC są szeroko stosowane do produkcji części w przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym.

Rodzaje frezarek

Frezarki są dostępne w kilku wariantach. To, jaką maszynę wybrać, zależy od tego, jakie elementy będzie obrabiać, czy posłuży do produkcji seryjnej itp. Frezarki dzieli się pod względem liczby wrzecion (jednowrzecionowe, wielowrzecionowe) oraz dawniej, konwencjonalne ze względu na lokalizację wrzeciona (górnowrzecionowe z wrzecionem umieszczonym nad stołem roboczym oraz dolnowrzecionowe, w których wrzeciono umieszczone jest pod stołem).

Wybierając frezarkę, warto zwrócić uwagę na tzw. sztywność konstrukcji. To ona zapewnia  tłumienie drgań w trakcie pracy i zapobiega ewentualnym błędom lub przesunięciom podczas obrabiania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wpływa na jakość i precyzję tworzonych elementów. Dobrze skonstruowana obrabiarka CNC, nawet pracując przez długi czas, powinna tworzyć identyczne pod względem wymiarów produkty.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Przy wyborze odpowiedniej frezarki warto wziąć pod uwagę takie parametry, jak: rozmiar i ładowność stołu, przesuwy w osiach X, Y, Z, posuw roboczy i przyspieszony, odległość między końcówką wrzeciona a powierzchnią stołu, metoda zmiany narzędzia czy typ napędu wrzeciona.

Dla profesjonalistów znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór nie frezarki 3-osiowej, a 5-osiowego centrum obróbczego, które pozwala na frezowanie, gwintowanie, wiercenie i wytaczanie z wielu stron bez konieczności przezbrojeń. To znacznie wydajniejsza opcja i szansa na automatyzację procesu produkcji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.