Jaka jest konstrukcja frezarki cnc? Sprawdź

Frezowanie CNC to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem, podczas którego narzędzie wykonuje ruch obrotowy, a przedmiot podlegający obróbce – ruch posuwowy.Dzięki sterowanym numerycznie frezarkom można uzyskać wiele rodzajów kształtów na powierzchni danego elementu. Możemy mówić o frezowanie kieszeni, gwintów, wysp, czy planowanie płaszczyzn. Frezarki kojarzone są głównie z obróbką stali (węglowej, nierdzewnej, stopowej), ale umożliwiają również obróbkę stopu aluminium, mosiądzu, żeliwa, drewna i tworzyw sztucznych.

Czym różni się frezowanie od toczenia?

Zarówno frezowanie jak i toczenie zaliczają się do metod stosowanych w obróbce skrawaniem. Jednak wykorzystywana w tych procesach technologia różni się od siebie pod pewnymi względami.

Podstawową różnicą jest finalny kształt elementu, jaki można uzyskać. Toczenie pozwoli na otrzymanie stożkowej lub cylindrycznej powierzchni. Z kolei frezarka wygeneruje przedmiot, którego powierzchnia będzie płaska. 

Toczenie odbywa się z użyciem tzw. SPITT-u, czyli jednopunktowego narzędzia tnącego. Frezarki są wyposażone we frez będący narzędziem wielopunktowym. Podczas gdy przedmiot umieszczony w tokarce prędko się obraca, jednopunktowe narzędzie tnące nadaje mu pożądany kształt poprzez usuwanie nadmiaru materiału. Frezarka zaś działa odwrotnie. To narzędzia tnące poruszają się wokół nieruchomego elementu.

Pracujące narzędzie tnące tokarki jest w nieustannym kontakcie z obrabianym elementem. Z kolei ząb frezarki cyklicznie zazębia się i odłącza.

Na skutek toczenia powstają rozdrobnione, ciągłe lub nieciągłe wióry. W procesie frezowania powstają wióry nieciągłe. 

Jak zbudowana jest frezarka CNC?

Frezarki CNC stosowane w przemyśle to urządzenia wyposażone w różnego rodzaju ostrza umieszczone na prowadnicach, które są wprawiane w ruch silnikami. Dzięki temu praca nożna może odbywać się na trzech płaszczyznach.

Frezarki CNC często porównywane są pod względem budowy do wyrzynarek laserowaych, jednak różnią się one sterowaniem komputerowym. Frezarki często posiadają system odpowiedzialny za odsysanie pyłów. Dzięki temu, obrabiany przedmiot nie jest zanieczyszczany ścinkami i innymi pozostałościami powstającymi w trakcie pracy urządzenia.

Można wyróżnić kilkanaście kluczowych elementów sterowanej numerycznie frezarki. Należą do nich:

  • Korpusy: podstawy, słupa wrzeciennika, wrzeciennika, stół roboczy.
  • Prowadnice – liniowe, ślizgowe, kombinacja obu tych typów
  • Silniki: napędy osi, napęd wrzeciona, silniki pomocnicze (układów hydraulicznych, chłodziwa itp.)
  • Magazyn narzędzi
  • System sterowania i napędu silników
  • Szafa elektryczna
  • Osłony przestrzeni roboczej
  • I inne

Oprócz tego, każda frezarka CNC musi posiadać przestrzeń roboczą, czyli stół, na którym realizowane są wszystkie działania obróbcze, którymi zarządza komputer.

Nie wiesz, jakie urządzenie będzie najlepsze dla Twojego przedsiębiorstwa? Skontaktuj się z nami pod adresem: richo@richo.pl lub numerem tel.: (+48) 781677446, a zapewnimy Ci profesjonalne doradztwo, uwzględniające Twoje potrzeby i oczekiwania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.