Tokarka cnc – co to jest i jakie pełni funkcje?

Pod pojęciem tokarki cnc kryje się sterowane numerycznie urządzenie wykorzystywane w obróbce skrawaniem. Umożliwia ono bardzo precyzyjne tworzenie przedmiotów o różnej wielkości i stopniu skomplikowania, a powstałe wyroby mają formę brył obrotowych. Tokarki cnc, ze względu na swoją przydatność, stanowią nieodłączny element przemysłu obróbczego. W naszej ofercie znajdziesz różne odmiany i modele tokarek cnc, które podlegają ciągłym innowacjom. Tym samym, przedsiębiorcy z roku na rok zyskują jeszcze większą precyzję i oszczędność w swoich produkcjach seryjnych.

Specyfika pracy tokarek cnc

Obrabiarki cnc to urządzenia, które najczęściej pracują w systemach zamkniętych (rzadziej spotyka się tokarki działające w układzie zamkniętym), na podstawie programu wprowadzonego do układu sterowania.

Przeznaczeniem tokarek cnc jest obróbka elementów o kształcie:- osi,- stożków,- śrub. Obróbka tokarska sprowadzana się do wprowadzenia (zamocowanego w kłach) elementu w ruch obrotowy i poddania jego powierzchni procesowi skrawania. Narzędziem tokarskim, które odpowiada za to ostatnie, jest nóż tokarski.

Sterowanie numeryczne umożliwia zintegrowanie wszystkich podzespołów maszyny, dzięki czemu sama praca operatora polegać będzie zamocowaniu w kłach przedmiotu, który ma zostać poddany obróbce oraz na kontroli procesu toczenia. Wszystkie istotne dane i parametry wprowadza się komputerowo, a maszyna wykonuje działania, na bieżąco odczytując te informacje.

Efekt końcowy jest nie do zastąpienia, albowiem otrzymujemy całą serię identycznych, precyzyjne wykonanych elementów, co jest niewykonalne w przypadku maszyn, które nie są wspierane technologią CNC.

Zastosowanie tokarek cnc

Tokarki CNC to maszyny o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu. Przystosowane są do pracy z elementami z mosiądzu, stali nierdzewnej i miedzi. Stosuje się je w wielu branżach, np.:

  • motoryzacyjnej;
  • lotniczej;
  • medycznej;
  • maszynowej;
  • energetycznej;
  • paliwowej.

Z pomocą tokarki, możemy wykonać całą serię wałów, osi, tulei, łożysk, kół zębatych, gwintów, części przekładni, śrub, tłoków do silnika, ale także wszystko to, co musi się charakteryzować niezwykle precyzyjnymi żłobieniami, wgłębieniami, detalami, przy uwzględnieniu dokładnego wymiaru i chropowatości.

Tokarki cnc z naszej oferty

W naszej ofercie znajdują się wszystkie powszechnie spotykane w branży tokarki CNC, o różnorodnych możliwościach. Zapraszamy Cię do zapoznania się z całym naszym asortymentem: https://richo.pl/produkty/tokarki-cnc/

A poniżej, krótko opisujemy poszczególne rodzaje tokarek:

Ekonomiczne tokarki do metalu CK to znakomity wybór dla małych i średnich przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sterowanymi numerycznie urządzeniami. Charakteryzuje je klasyczna konstrukcja o płaskim łożu i bardzo korzystny stosunek ceny do jakości, ponieważ posiadają wszystkie główne zalety technologii CNC, a jednocześnie kosztują stosunkowo niewiele.

Ekonomiczne tokarki do metali z serii DL to urządzenia zbudowane na płaskim łożu, niezwykle solidne, o masywnej konstrukcji konika. Ten ostatni zawiera tuleję ze stożkiem MT6, własny system przesuwu i układ blokowania. Wyróżnia je automatyczna, czterostopniowa przekładnia wrzeciona, która umożliwia osiągnięcie optymalnego momentu obrotowego, w każdym zakresie obrotów. Ich cena jest bardzo konkurencyjna w stosunku do innych ofert dostępnych na rynku.

Wysokowydajne tokarki o łożu skośnym CNC z serii RT, MT i BT to urządzenia wyposażone w najwyższej klasy układy napędowe i przestrzenną konstrukcję odlewów podzespołów bazowych. Dzięki nim możliwa jest przede wszystkim duża dynamika ruchów roboczych, dokładność pozycjonowania i doskonała sztywność.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.