Tokarka cnc jaką wybrać

Tokarka CNC – jaką wybrać? Co wziąć pod uwagę?

Kupno tokarki to inwestycja na lata. Warto dokładnie ją przemyśleć, by później nie żałować. Czym się kierować przy wyborze tej maszyny i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Lepiej nie kupować z nieznanego źródła

To zasada, którą można objąć wszystkie obrabiarki CNC – nie tylko tokarki. Maszyna z drugiej ręki, często w atrakcyjnej cenie, zawsze jest wielką niewiadomą. Być może ktoś chce ją sprzedać, ponieważ urządzenie ulegało często awariom lub jest wadliwe, czego na pierwszy rzut oka nie widać.

Kupno tokarki u sprawdzonego dystrybutora to gwarancja bezpieczeństwa. Urządzenie jest objęte gwarancją, serwisem, fachowcy mogą je zamontować i przeszkolić z jego obsługi. Wyobraźmy sobie, że wydajemy sporo pieniędzy na urządzenie z nieznanego źródła, które w krótki czasie przestaje działać. Produkcja zostaje wstrzymana, przedsiębiorstwo nie pracuje, nie wiadomo, do kogo zwrócić się po pomoc ani gdzie kupić części. Taki scenariusz na pewno się nie zrealizuje, jeśli wybierzemy mądrze i nie skusi nas wyłącznie niższa cena.

Tokarka klasyczna czy nowoczesna?

Tu sporo zależy od rodzaju produkcji, tego, jak bardzo skomplikowane elementy zamierzamy obrabiać, jakie będą miały gabaryty… Do podstawowych potrzeb wystarczą tokarki o klasycznej konstrukcji, które mogą pracować z elementami o długości nawet do 4 m. Są to solidne, porządnie wykonane maszyny, a dodatkowo wyróżnia je dość przystępna.

Do bardziej zaawansowanej obróbki można wybrać tokarki z łożem skośnym lub automaty prętowe. Te ostatnie oferują szeroki wachlarz możliwości, bo poza toczeniem wykonamy na nich operacje wiercenia czy gwintowania. Tokarki z łożem skośnym są dynamiczne, mogą pracować długo i wydajnie. Urządzenia z łożem płaskim stworzono do produkcji wymagającej dokładności, powtarzalności i wysokiej jakości metalowych powierzchni.

Do obrabiania elementów bardzo ciężkich (nawet do 20 ton) i wymagających precyzji poleca się tokarki karuzelowe – mają przemyślaną konstrukcję, świetne parametry i zostały stworzone z myślą o najbardziej wymagających przedsiębiorcach.

Najważniejsze parametry tokarek

To m.in. rozstaw kłów, maksymalna średnica toczenia, zakres posuwu, gabaryty… Tak naprawdę każdy model tokarki ma całą listę parametrów – czy trzeba się na wszystkich znać? Niekoniecznie. Wystarczy skontaktować się z wiarygodnym dystrybutorem urządzeń, który pomoże nam dopasować odpowiednią maszynę do potrzeb i profilu przedsiębiorstwa. To kolejna zaleta kupowania z pewnego źródła – zawsze możemy liczyć na fachowe wsparcie już na etapie wyboru.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.