obrobka cnc co to jest

Obróbka CNC – co to jest? Najlepsze urządzenia do obróbki CNC

Jak najprościej wyjaśnić termin „obróbka CNC”? Jest to proces nadawania danemu elementowi określonego kształtu przy wykorzystaniu technologii CNC, czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Daje to szerokie możliwości, bo pozwala na wprowadzenie danych, na podstawie których tworzone będą całe serie identycznych przedmiotów!

Obróbka CNC – jak to wygląda?

Proces obróbki metalowych elementów jest uzależniony od kilku czynników. Pod uwagę bierzemy m.in. rodzaj materiału, jego twardość i ogólne właściwości, a także to, czy kształtowaniu poddawane będą duże, nieskomplikowane elementy, czy np. drobne części wymagające precyzyjnych cięć i niewielkich żłobień.

Wszystkie dane związane z parametrami przedmiotu poddawanego obróbce są wprowadzane do systemu, a sam proces przebiega bez udziału operatora – jego zadaniem jest wyłącznie nadzorowanie przebiegu prac. Wspomaganie komputerowe umożliwia produkowanie całych serii identycznych, skomplikowanych elementów w krótkim czasie. CNC stało się zatem przełomem w dziedzinie obróbki skrawaniem – wykonanie takiej pracy w sposób manualny nie byłoby możliwe.

Urządzenia do obróbki CNC: tokarka

To chyba najpopularniejsza maszyna do obróbki skrawaniem. Jej działanie w wielkim skrócie polega na wprawieniu kształtowanego elementu w ruch, a następnie docinaniu go nożem tokarskim, poruszającym się w sposób liniowy.

Wyróżniamy wiele typów tokarek, m.in. urządzenia z łożem płaskim, skośnym oraz tokarskie automaty prętowe . Te ostatnie są najbardziej zaawansowane: oprócz podstawowej funkcji dają możliwość frezowania, wiercenia oraz gwintowania poprzecznego i wzdłużnego. Dzięki takiemu połączeniu możliwa jest wieloetapowa obróbka najróżniejszych elementów w krótkim czasie, co ma ogromne znaczenie w produkcji seryjnej.

Warto też pamiętać, że możliwości technologiczne tokarki zwiększają się, kiedy urządzenie jest wyposażone w oś C lub oś C i oś Y.

Tokarki z łożem skośnym od uznanych producentów posiadają z kolei dużą dynamikę ruchów roboczych, są stabilne i „sztywne”, mają też wiele możliwości konfiguracji. Skośne łoże ułatwia odprowadzanie pozostałości po obróbce i sprawdza się w najróżniejszych gałęziach przemysłu.

Szlifierki  – co warto o nich wiedzieć?

Najogólniej urządzenia te dzielimy na modele do płaszczyzn, wałków i otworów. Ich zadaniem jest „wykończenie” danego elementu, wyeliminowanie nierówności i wygładzenie go. Proces obróbki polega na wykorzystaniu obracającej się ściernicy, do której – ruchem wzdłużnym lub obrotowym – zbliżana jest dana część.

Tokarki i szlifierki to zaledwie ułamek całego zbioru maszyn do obróbki CNC. Nie wspomnieliśmy tu o wytaczarkach, pionowych centrach obróbczych, wiertarko-frezarkach  czy manipulatorach. Do obszernego zagadnienia najlepszych urządzeń do obróbki CNC będziemy jeszcze wracać!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.