tokarka

Tokarka CNC – jak działa? Wszystko, co musisz wiedzieć

Tokarki CNC to ważna część przemysłu wytwórczego. Urządzenia występują w kilku różnych odmianach i są przez cały czas unowocześniane, by zapewnić przedsiębiorcom jeszcze większą precyzję i oszczędność czasu podczas produkcji seryjnej.

Tokarka CNC – jak działa?

Najogólniej ujmując, obrabiarki sterowane numerycznie pracują w układzie zamkniętym (rzadziej otwartym) i realizują proces obróbki zgodnie z wprowadzonym do układu sterowania programem. Tokarka przeznaczona jest do obróbki skrawaniem przedmiotów o kształcie wałka, stożka, kuli czy gwintu. Narzędziem obróbczym w takim urządzeniu jest zwykle nóż tokarski, a sam proces polega na wprawieniu danego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawaniu jego powierzchni narzędziem obróbczym. Przedmiot mocuje się najczęściej w kłach.

Dzięki sterowaniu numerycznemu działanie wszystkich podzespołów maszyny jest zintegrowane. Praca operatora może polegać wyłącznie na zamocowaniu przedmiotu obrabianego w kłach i nadzorowaniu toczenia – wszystkie parametry związane np. z kształtem danego elementu zostają ustawione komputerowo, a maszyna realizuje swoją pracę, odczytując na bieżąco te dane. W efekcie zyskujemy serię identycznych, wykonanych z nadzwyczajną precyzją elementów, co nie byłoby możliwe w przypadku urządzeń niewspomaganych technologią CNC.

Tokarka CNC – rodzaje

Istnieje wiele podziałów tego typu obrabiarek. Możemy wyróżnić je ze względu na rodzaj obrabianego przedmiotu oraz rodzaj obróbki, a także pod kątem zastosowanego łoża. Mówimy więc o tokarkach kłowych, tarczowych, uchwytowych, rewolwerowych, automatach i półautomatach tokarskich, zataczarkach i tokarkach branżowych.

W zakresie rozwiązań technologicznych mamy do wyboru tokarki z łożem płaskim lub skośnym. Te pierwsze nadają się do obróbki długich elementów (nawet do 4 m) i zazwyczaj wyposażone są w masywny konik. Tokarki z łożem skośnym gwarantują szybkość ruchów roboczych przy zachowaniu dokładności pozycjonowania i sztywności. To, jaki rodzaj maszyny powinniśmy wybrać, zależy od profilu przedsiębiorstwa, wielkości produkcji i rodzaju elementów, które zamierzamy obrabiać. Profesjonalni dystrybutorzy maszyn CNC służą wsparciem w tym zakresie i pomagają dobrać odpowiednie urządzenie, a także szkolą z jego obsługi.

Tokarka CNC – co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem?

Często o zakupie danego urządzenia decyduje cena. W przypadku tokarki CNC warto jednak na pierwszym miejscu postawić jakość wykonania – to w końcu inwestycja na lata, od której zależeć będzie dynamika pracy w przedsiębiorstwie, a także bezpieczeństwo innych ludzi, używających przygotowanych przez nas części czy komponentów.

Zawsze rekomendujemy też wybór nowego urządzenia, z gwarancją i serwisem, gotowym pomóc nawet w przypadku drobnej usterki.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.