Tokarka cnc karuzelowa - jaką wybrać

Tokarka cnc karuzelowa – jaką wybrać?

Tokarki karuzelowe, pierwotnie cieszące się nieco mniejszą popularnością wśród maszyn CNC do obróbki, obecnie spełniają wszelkie kryteria, pozwalające uznać je za urządzenia wielofunkcyjne, wszechstronne i niezbędne wszędzie tam, gdzie obróbce poddawane są elementy o sporych gabarytach.

Tokarki karuzelowe – kompaktowe i potężne

Maszyny można podzielić m.in. ze względu na średnicę stołu. Ta nieprzekraczająca 800 mm cechuje urządzenia o kompaktowej budowie, nadające się do obrabiania wszelkiego rodzaju dysków, pierścieni czy części dla przemysłu motoryzacyjnego. Druga grupa tokarek karuzelowych to maszyny o średnicy stołu dochodzącej nawet do 16.000 mm, dzięki której możliwa jest obróbka masywnych walców, korpusów, łożysk itp.

Jeśli na co dzień nie potrzebujemy tak potężnych sprzętów, z powodzeniem można wybrać tokarkę karuzelową o średnicy stołu roboczego w granicach 1250-2000 mm. Pozwoli na obróbkę nawet skomplikowanych kształtów na jednej maszynie i w jednym zamocowaniu, co skraca czas pracy i pozwala zwiększyć wydajność!

Możliwość pracy w osiach C, X i Z

Wyposażenie maszyny w dodatkowe osie sterowane numerycznie zwiększa jej możliwości! Dzięki takiej opcji oprócz toczenia będziemy mogli wykonać również inne operacje, takie jak wytaczanie, wiercenie, szlifowanie czy gwintowanie. Otwiera to szerokie pole do przeprowadzania wielu procesów w znacznie krótszym czasie i na jednej maszynie, co docenią przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją masową.

Tokarka karuzelowa pozwoli na obróbkę przedmiotów o dużej średnicy i masie oraz stosunkowo niewielkiej wysokości. Sprawdzi się idealnie w przemyśle energetycznym, motoryzacyjnym, lotniczym czy wydobywczym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na rynku znajdziemy wiele tokarek karuzelowych, ale tylko część z nich można z czystym sumieniem polecać. Jeśli planujemy tak poważną inwestycję, postawmy na urządzenie nowe, od sprawdzonego dystrybutora, który w razie potrzeby zadba o późniejszy serwis lub sprowadzenie części zamiennych. Renomowani sprzedawcy powinni również zagwarantować szkolenie z obsługi sprzętu, a także doradzić, które z opcji dodatkowych wybrać.

Niezależnie od gabarytów tokarki, warto zwrócić uwagę na to, czy jej komponenty zostały wykonane z odpornego żeliwa, czy cechuje się sztywnością i potrafi tłumić drgania. Istotne jest również to, jakiej firmy napędy posiada wybrana przez nas tokarka – do grupy renomowanych producentów możemy zaliczyć z pewnością Fanuca lub Siemensa. Automatyzację pracy wspierać będzie z pewnością napędzany magazyn narzędzi, który warto wybrać jako jedną z dodatkowych opcji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.