Cięcie laserowe - czym jest i gdzie można wykorzystać?

Cięcie laserowe – czym jest i gdzie można wykorzystać? Wszystko o cięciu laserowym

Cięcie laserem to sposób na uzyskanie precyzji nieosiągalnej w przypadku innych metod. Termiczne rozdzielanie materiału dzięki wiązce emitowanej przez urządzenie pozwala ograniczyć całą operację do określonego obszaru – bez ryzyka uszkodzenia pozostałych części. Co jeszcze warto wiedzieć o laserowym cięciu?

Cięcie laserem – przyszłość wielu branż

Kiedy mówimy o laserowym cięciu, najczęściej mamy na myśli branże związane z produkowaniem skomplikowanych części, komponentów do urządzeń wykorzystywanych w medycynie, branże lotnicze, okrętowe, motoryzacyjne…

Tymczasem z dobrodziejstw lasera korzystamy często na co dzień, wybierając misternie nacinane bramy, ażurowe elementy dekoracyjne czy… oprawki okularów. Także bilboardy reklamowe czy znaki drogowe powstają dzięki laserom. Jak widać, zastosowanie tego rodzaju cięcia jest niezwykle popularne, a kupno lasera często pozwala zrobić dużo więcej, rozszerzyć ofertę i zdobyć pozycję lidera w jednej z wymienionych branż. Dlaczego tak wiele mówi się o możliwościach, jakie niesie ze sobą laser?

Zalety laserowego cięcia

To, po pierwsze, wspomniana już precyzja. Możemy wycinać skomplikowane detale, tworzyć serie identycznych elementów – bez obaw, że podczas cięcia coś się odkształci czy zniszczy albo że nie odzwierciedlimy idealnie danego projektu. Laser pozwala ciąć materiały o różnej grubości i twardości. Wiązka jest zawsze taka sama – nie zużywa się ani nie starzeje. Do pracy wystarcza sam laser – nacinane elementy są gotowe od razu, w większości przypadków nie trzeba się martwić o dodatkową obróbkę, wygładzanie krawędzi itp.

Laser pracuje cicho, nie emituje szkodliwych substancji, pozostawia czystą przestrzeń roboczą. Pozwala zredukować ilość materiału potrzebną do wykonania danej pracy – jest więc ekonomiczny, a przy tym niezwykle szybki!

Co jeszcze warto wiedzieć o cięciu laserowym?

Za proces cięcia odpowiedzialna jest nie tylko wiązka lasera, ale również zastosowanie odpowiedniego gazu technicznego. Wyróżniamy kilka rodzajów cięcia, np. sublimacyjne (w efekcie zmienia stan skupienia materiału ze stałego w gazowy), przez wytapianie (roztapia materiał w określonym punkcie) oraz wypalanie (stosowanie wysokiej temperatury, która wypala dane miejsce). Lasery dzielimy również ze względu na rodzaj głowicy.

Zakup urządzenia to zawsze decyzja, którą trzeba poprzedzić konsultacjami z kimś doświadczonym. Mnóstwo parametrów, dodatkowych elementów, różne techniki – bez znajomości tych kwestii trudno wybrać laser najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Bardzo ważne jest znalezienie profesjonalnej firmy, która zajmuje się sprzedażą takich urządzeń i potrafi w przystępny sposób przedstawić plusy i minusy danego rozwiązania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.