Obrabiarki cnc – nowe czy używane?

Do maszyn cnc zaliczamy szereg różnych urządzeń takich jak lasery, tokarki, frezarki czy szlifierki. Wszystkie zostały stworzone po to, by udoskonalać proces obróbki. Technologia cnc jest powszechnie wykorzystywana wielu gałęziach przemysłu. Jednak sam zakup obrabiarki dostarcza często pewnych dylematów. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu, jednym z najważniejszych kryteriów, jakie są brane pod uwagę, jest cena. Aby zaoszczędzić, wiele osób skłania się ku zakupowi maszyny używanej. Są także zwolennicy inwestowania w sprzęt całkowicie nowy, prosto od producenta. Która strona ma rację?

Zakup maszyny używanej – czy zawsze oznacza oszczędność?

Decyzja o podjęciu zakupu maszyny używanej zawsze związana jest z cięciem kosztów. Trudno się z tym nie zgodzić, wszak maszyna fabrycznie nowa to znacznie większy wydatek niż ta z drugiej ręki. To, ile udaje się zaoszczędzić, uzależnione jest od takich parametrów jak wiek obrabiarki, fakt posiadania gwarancji (lub jej brak), marka i dostępność poszczególnych części. Szacuje się, że w najlepszym przypadku udaje się zachować w portfelu nawet 50% wartości urządzenia. Warto jednak rozważyć, czy zakup sprzętu używanego nie będzie tylko chwilową oszczędnością. Może się z czasem okazać, że taka obrabiarka będzie wymagała znacznie częstszych, a przy tym odpłatnych napraw. W przypadku nowych obrabiarek, kupiec otrzymuje gwarancję producenta. Dzięki temu ma pewność, że każda ewentualna wada zostanie bezpłatnie wyeliminowana.

Obrabiarki nieużywane, z zasady powinny bardzo długo działać bezawaryjnie. Jest wysoce prawdopodobne, że taka efektywna i sprawna maszyna, doprowadzi do szybszego zwrotu poczynionej inwestycji. Kupując sprzęt z drugiej strony nie można mieć takiej pewności i trzeba się liczyć z częstszymi usterkami, nawet po krótkim czasie jego pracy. A to z kolei może doprowadzić do dużych strat. Każda dłuższa naprawa, czyli okres, kiedy maszyna nie produkuje, to spadek obrotów.

Należy wziąć także pod uwagę, że im starszy sprzęt, tym większe ryzyko wymiany jego poszczególnych części składowych. A niektóre, pomijając fakt, że są bardzo drogie, mogą być też trudno dostępne. Ostatecznie, w przypadku bardzo odległego roku produkcji, znalezienie części do wymiany może być już niemożliwe.

Czy maszyna używana musi być gorsza?

Oczywiście, że nie. Zdarza się, że zakup używanej obrabiarki okazuje się być bardzo trafioną inwestycją i faktycznie pozwala sporo zaoszczędzić. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór takiej maszyny, należy rozważyć kilka aspektów. Przede wszystkim, najlepiej szukać obrabiarek z jak najmniej odległym rokiem produkcji. Ważną kwestią jest to, czy do danej maszyny znajdziemy serwis oraz części zamienne. Każdą obrabiarkę trzeba dokładnie obejrzeć, zweryfikować istnienie ewentualnych uszkodzeń. Oprócz tego, niezwkle istotne jest sprawdzenie, czy maszyna posiada certyfikat CE dający pewność, że pochodzi ona z legalnego źródła i na pewno jest dopuszczona do użytku. W przeciwnym razie jej nabywca naraża się na poważne konsekwencje prawne. Urządzenia bez oznaczenia CE nie mogą być sprzedawane, a Inspekcja Handlowa lub Urząd Dozoru Technicznego może nakazać wyłączyć taką obrabiarkę.
Pamiętać także należy, że każdy przestój obrabiarki i oczekiwanie na serwis to realne straty finansowe w postaci niewyprodukowanych elementów i ewentualnych kar za spóźnienie.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.